Лют пипер за инфаркт, канела за холестерол, куркума за рак

Подправките са много повече от добавки за вкус и цвят – повечето от тях се препоръчват за добро здраве. Те са били използвани за лечение на различни болести в продължение на хиляди години.

Подправките съдържат повече антиоксиданти от много плодове и зеленчуци, те имат както кулинарни, така и лечебни ползи.

Представяме ви няколко уникални подправки, избрани заради тяхната многостранност и широка употреба в кухнята, които буквално могат да добавят щипка „пикантност“ към здравето ви.

1. Канела

Предлагана на пръчки или на прах, канелата има дълга история като подправка и лекарство. Съществуват два основни вида канела: цейлон, също известен като истинска канела и касия – това е най-често срещаният сорт в днешно време.

Канелата уверено държи втора позиция сред популярните подправки по съдържание на антиоксиданти. Заради етеричните масла, които съдържа в канелата се слави с антимикробните си свойства.

Освен това, те й придават редица полезни за здравето качества. Тя стимулира имунната система, понижава нивата на „лошия“ холестерол и балансира нивото на кръвната захар. Обикновено се използва в тестени изделия, хляб, горещ шоколад, зърнени култури, печени плодове.

2. Куркума

Наричана индийски шафран заради ярко жълтия си цвят, куркумата се употребява като подправка, лечебно средство или оцветител за текстилни бои. Куркумата присъства и в почти всички видове къри. Действа като естествен консерватор. Активната съставка куркумин притежава силно противовъзпалително действие и е много мощен антиоксидант.

Куркумата понижава риска от онкологични заболявания. Куркуминът също така лекува симптомите на ревматоиден артрит, синдром на раздразненото черво, Алцхаймер и висок холестерол.

Традиционно се използва в къри, ястия с ориз, пилешко месо, гриловани зеленчуци, бъркани яйца, супи и различни смутита.

3. Джинджифил

С остър вкус и аромат джинджифилът е популярен със своята универсалност и участва в рецепти, вариращи от пикантни азиатски ястия до традиционни тестени изделия. Това, което се консумира е подземният корен на растението джинджифил с твърда, набраздена текстура. Вътрешната част на корена може да бъде жълта, бяла или червена на цвят, в зависимост от сорта.

Джинджифилът съдържа антиоксиданти, етерични масла, витамини, протеини, калций, фосфор, желязо, фолиева киселина, манган. Той облекчава стреса, подпомага храносмилането, укрепва имунната система.

Няколко съвета за употреба: комбинирайте джинджифил, соев сос, зехтин и чесън, за да направите един страхотен дресинг за салата, добавете джинджифил и портокалов сок към пюре от картофи или овкусете сотираните зеленчуци с прясно смлян джинджифил.

4. Риган

Риган означава „планинска радост“ на старогръцки. Древните вярвали, че кравите, които пасели по полетата с риган, давали по-вкусно месо. Риган всъщност е по-скоро даден вкус на подправка ,а не конкретна билка. Има няколко вида различни билки, които придават същия вкус и са известни като риган.

Риганът е богат на флавоноиди, известни като отлични антиоксиданти, витамини А и С и много минерали – атрий, калций, магнезий, желязо, манган. Той стимулира положително работата на храносмилателната система, повишава тонуса на организма. Риганът засилва метаболизма, повишава настроението, отразява се благотворно върху високо кръвно налягане, неврози и безсъние.

Риганът подхожда чудесно на риби и месо, добавя се в салата и чай. Тази билка е в основата на здравословната средиземноморска диета в допълнение към зехтина и зеленчуците.

5. Пипер Кайен

Кайенският червен пипер носи името на град във Френска Гвиана. Първоначално се отглеждал в Южна и Централна Америка – региони, известни със своите пикантни и ароматни ястия. Христофор Колумб попаднал на тези чушлета в Карибите и ги донесъл в Европа, където те били използвани като заместител на черния пипер, доста скъпа подправка по това време.

Лютият се прави от семената и шушулките на различни видове чушлета. Огненият му вкус, както и многобройните ползи за здравето, се дължат на големите количества капсацин. Колкото е по-лютив един пипер, толкова повече капсацин съдържа. Знаете ли, че чилито е в състояние да спре инфаркт в рамките на половин минута? Освен това спомага за свалянето на килограми при диета.

Пасва много добре на царевица, сирена, патладжан, риба, омар, лук, чушки, картофи, ориз.

6. Кимион

Кимионът е бил използван широко от гърците, римляните и египтяните. Основен елемент за мексиканската, индийската и северноафриканскта кухня. Кимионът е ароматна подправка, използвана хилядолетия. Употребява се както на семена, така и на прах.

Етеричните масла, които се съдържат него спомагат за понижаване нивото на кръвната захар, имат антиалергично въздействие и влияят успокоително на нервната система. Високото съдържание на минерали и микроелементи като желязо, магнезий, калций и манган, пък укрепват имунната система.

Използва се в супи от леща, ястия с къри, ориз, тофу. Съчетава се добре с риган, джинджифил, чесън на прах.



 Коментари