Броколи – вкусни рецепти, малко калории

Италианците се гордеят от факта, че не само откриват първи в Европа броколите като ядлив зеленчук, но и започват да го приготвят по всевъзможни начини. През 1724 година малко известното растение е наречено италиански аспержи. Именно италианците са и тези, които го пренасят в Америка.

Така че американците и до ден днешен, благодарение на своите събратя от Европа, не сядат на трапезата, без да има поне едно ястие от броколи. Сегашната популярност на броколите идва едва след Първата световна война. Името на зеленчука произхожда от от италианската дума „brocco“, което в множествено число означава „цъфтящи върхове на зелето“

Съдържание и калории в броколите

Броколите са вид зеле, богати на микроелементи и витамини. В състава на броколите доминират витамините С и К, които са необходими за нормалното изграждане на съединителната и костната тъкан, както и за нормално протичане на бъбречните процеси. С високото съдържание на витамин А броколите са рекордьори сред зелевите растения. Например, зелето съдържа 0,3% витамин А (3 μg на 100 g продукт), а броколите – 42,9% (386 μg). Дневната норма за организма е 900 мкг на ден. В 100 грама броколи се съдържат 34 kcal.

Витамини и минерали в 500 гр броколи:

Броколи са богати и на протеини: В 100 грама от продукта са включени: 2,82 грама. протеини;
0.37 гр. мазнини.

A – 1930 mcg;
B9 – 315 ug;
К = 508 ug;
С 446 mg;
калий – 1580 mg;
калций – 235 mg;
магнезий – 105 mg;
фосфор – 330 mg;
желязо – 3.65 mg.

Полезни свойства на броколите

1. Намалява рискът от инфаркти и инсулти

Холинът и метионинът, които се съдържат в броколите извеждат холестерола от тялото, предотвратявайки неговото натрупване. Редовното консъмиране на броколи укрепва стените на кръвоносните съдове. Ето защо броколите се препоръчват на хора, страдащи от сърдечно-съдови заболявания, а също така и като превенция на такива.

2. Броколите помагат при запек

Броколите са богати на фибри – 2,6 гр. на 100 гр. сурово зеле. Те прочистват червата и стабилизират тяхната дейност. Редовната консумация на броколи облекчава дори хроничния запек.

3. Стимулират черния дроб

Редовната употреба на броколи стимулира отделянето на жлъчен сок, който нормализира работата на черния дроб и жлъчния мехур.

4. Нормализира нивото на кръвната захар

Броколите са незаменим продукт при захарен диабет от първи и втори тип. Също така, броколите са полезни за тези, които обичат сладкиши. Високото съдържание на захар в кръвта уврежда стените на съдовете. Зелето съдържа сулфорафан, който стабилизира нивото на захарта, укрепва и предпазва стените на кръвоносните съдове от увреждане.

5. Възстановява и укрепва нервната система

В състава си броколите има витамин В1, който регулира активността на нервната система. Липсата на витамин В1 влошава функциите на нервната система, сърцето, кръвоносните съдове и храносмилането. Ето защо броколите са включени в храненето на хора с нервни разстройства, висока раздразнителност и слаба памет.

Противопоказания при прием на броколи

1. Супите от броколи не са за препоръчва поради високото съдържани на вредни пуринови бази в тях – аденин и гуанин.

2. Карциногените, които отделят броколите по време на пърженето, се натрупват в тялото. За да се запазят полезните свойства, както и да се предпази тялото от канцерогени, лекарите не препоръчват добавяне на много масло и пърженето на броколите на висока температура.

3. Бременните жени могат да ядат броколи, тъй като съдържат витамин В9, който е в основата за образуването на нови здрави клетки и поддържа тяхната цялост.

4. Не яжте броколите сурови или пържени, ако страдате от повишена стомашна киселинност, панкреасни заболявания, гастрит и язви. Ако пазите диета, предписана от лекаря, която изключва приемането на храна, съдържаща едри влакна или индивидуална непоносимост.

Как да съхраняваме правилно броколите

Зеленчуците могат да се съхраняват във фризера. Ако се съхраняват в хладилника да не е за повече от 5-7 дни. За този период зелето ще запази всички полезни свойства. Стъблата на растението могат да се съхраняват до 2 седмици.

Приготвяне на броколи

В повечето рецепти се използват само зелените съцветия на броколите. Но за готвене можете да се използва и стъблото, като го почистите добре предварително. Използвайте хитростта на французите, които за почистване на стъблата, ползват картофобелачка.

Почистеното стъблото има сочна и мека вътрешност, която обикновено се изхвърля. Гил Фулертън-Смит, авторът на „Пълната истина за храните“, препоръчва стеблата от броколи за приготвяне на киш, рагу и др. Стъблата могат да се приготвят и бланшират, като се потопят във вряща вода за 3-5 минути, след което се овлажняват с ледена вода и се отърсват, като съветва авторът на готварски книги на Найджъл Слейтър.

Важно!

Не забравяйте, че стъблата и съцветия имат различно време за готвене, тъй като те се различават по структура

1. Варене на броколи

Сложете пресните броколи във вряща осолена вода и оставете 5-7 минути. Ако зелето е замразено, нека се вари малко по-дълго – 10-12 минути. Прехвърлете след изваждане броколите в гевгир и изплакнете със студена вода. Този ритуал е задължителен за всеки зелен зеленчук, независимо от неговия размер.

2. Готвене на пара.

Времето за готвене зависи от това какъв тип броколи обичате. Искате меки, за да се топят в устата (време за готвене – 12-15 минути), или сочни и хрупкави (готвене 5-7 минути).

3. Бланширане.

Цветовете разцъфват точно като стъбла. Разликата е само във времето на подготовката. Стъблата трябва да се бланшират 3-5 минути, а малките съцветия – 2-3 минути. Времето за приготвяне с бланширане зависи от размера на съцветието.

4. Печене във фурната.

За да бъдете изпечени идеално, следвайте две правила: поръсете броколите с маслото и го разстилайте равномерно в тавичка. Рецептата „Пене с брокори, яйца и сметана на фурна“ ще допадне на всеки вкус

5. Сурово зеле.

От сурови броколи можете да приготвите салата. Зеленчуците могат да бъдат смесени със сушени кайсии, стафиди, малко количество слънчогледови семки и могат да бъдат пълни залети с майонеза, заквасена сметана или кисело мляко. В салатите се добавя варено пиле, зеленчуци и пресни билки. Експериментирайте и открийте нови вкусове.

Има много възможности за сервиране на броколите.

Те се комбинират с масло, майонеза, заквасена сметана, кисело мляко или друг сос. Броколите се комбинират добре както със светъл соев сос, така и с тъмен, джинджифил, горчица и лимонов сок. Пробвайте „Киш с брокол и сметана“

Рецептата за сос за броколи

Вземете ситно нарязан магданоз и босилек зеленчуци, кълцана аншоа, орех, бадеми, чесън, настъргано сирене.

Приготвяне: Съставките се смесват и смилат в блендер, докато се получи еднородна маса.
Добавете балсамовия оцет, зехтина, разбъркайте. Полейте броколите с получения сос.



 Коментари