Колкото и да изглежда лесно да се приготви хубава боб яхния не е никак проста задача. Яхнията от стар фасул трябва да се приготвя на слаб огън без никакво бързане. А пък, ако имате възможност да я приготвите в гърне на огън ефектът ще е неповторим.
За боба има много рецепти – и стари, и нови: боб в гърне, боб чорба, боб яхния, пържен, печен във фурна, боб салата, та дори и… торта с боб. Но боб яхния е точното ястие за Бъдни вечер.
- 500г. стар фасул
- 1 глава лук
- 1 морков
- 1 домат
- ½ корен целина
- ½ ч.л. сминдух
- 1 с.л. сладък червен пипер
- 2 с.л. препечено брашно
- сушен джоджен
- чубрица
- 1 суха червена чушка
- 1 люта чушка
- ½ връзка пресен магданоз
- черен пипер
- сол
Фасулът се накисва за една нощ в студена вода заедно с една чаена лъжичка сода бикарбонат. На другия ден водата се изхвърля и фасулът се слага да се вари.
След като кипне първата вода се изхвърля и се оставя на слаб огън. Бобът трябва да къкри съвсем леко. Когато течността в тенджерата започне да намалява по време на варенето добавяйте по малко хладка вода.
В зависимост от сорта варенето може да отнеме един-два часа. Когато фасулът е почти сварен, прибавете натрошете на ситно сухата червена чушка и рендосайте целината. Оставете да къкри до пълното сваряване на боба.
През това време в тиган с малко олио запържете до омекване нарязания на ситно лук и моркова, нарязан на малки кубчета.
Бланширайте домата за около една минута във вряща вода и го обелете. Нарежете го на ситни кубчета и го добавете към лука и моркова. Оставете сместа да покъкри малко и я сипете в боба.
Овкусете с чубрицата и солта и оставете боба да си къкри на минимален огън.
В сух тиган на слаба степен на котлона препечете брашното, докато се зарозовее. Изсипете брашното от тигана в 2 2-3 с.л. мазнина запържете червения пипер, като внимавате да не прегори. Добавете препеченото брашно, разбъркайте добре и с черпак сипвайте по малко от течността, в която се вари боба.
Върнете запръжката в тенджерата с фасула и я оставете къкри още 10 минути. Добавете лютата чушка, черния пипер, джоджена и сминдуха и разбърквайте постоянно да не загори.
Сервирайте със ситно нарязания пресен магданоз.
Българската боб яхния е много по вкусна от „прочутото френско касуле“! Мерси Здраве, ще препратя рецептата на по-младите българи в Белгия! Весели празници