Освен с боядисването на яйца, Великден се асоциира и с ефирната миризма на козунаци, която се носи навсякъде. Но за да постигнем наистина добре изпечен и уханен резултат преди това пада голямото месене, което си има своите тънкости.
Да се приготвя козунак не е работа за всеки. Това си е ритуал и свещенодействие, но пък един път в годината може и да постарае човек.
- 4 яйца
- 200г. захар
- 150мл. прясно мляко
- 30г. мая
- ½ лимон
- 1 пакетче ванилия
- ¼ ч.л. сол
- 750г. брашно
- 60г. течна мас
- 100г. разтопено краве масло
Маята се разтворя в половината прясно мляко заедно с 1 ч.л. захар и малко брашно. Разбърква се на гладка каша с консистенция на тесто за палачинки, след което се покрива с кърпа и се оставя на топло да втасва.
Кората на лимона се настъргва и се изцежда сока. Яйцата и захарта се разбиват добре, след което към тях се добавят останалото мляко, ванилията, солта, сока и кората на лимона. Сипва се шупналата закваска и се разбърква добре.
Половината брашно се сипва на плота и в него се оформя кладенче, в което се изсипва яйчената смес. Тестото се меси като постепенно се прибавя по малко от останалото брашно. На края трябва да се получи меко тесто, което да не залепва по ръцете ви.
Двата вида разтопена мазнина се смесват. Тестото се разстила на плота и се намазва с 1 с.л. от мазнината. Завива се на руло и се омесва пак на топка. Процедурата се повтаря докато поеме цялата мазнина.
Тестото се меси докато започне да става леко жилаво и в него започнат да се образуват въздушни мехури. Ако разполагате с кухненски робот или машина за хляб целият процес може да протече в нея, като след първоначалното омесване се добавя на малки порции мазнината.
Омесеното тесто се поставя в достатъчно голям съд, покрива се с кърпа и се оставя на топло да втаса около 2-3 часа, докато удвои обема си.
Тестото се разделя на топки, от които върху намазан с масло плот се разточват на дълги правоъгълни парчета. Може да добавите към козунака стафиди, локум, захаросани цитрусови кори, накиснати в ром сушени плодове. Парчетата се усукват на фитили, сплитат се на плитка и козунакът се поставя намазана с масло подходяща форма с високи стени. Покрива се с кърпа и се оставя отново да втаса на топло за около час и половина.
Преди печене козунакът се намазва с разбито яйце и се поръсва с кристална захар. Пече се в предварително загрята на 150 градуса фурна около 40 минути, след което се покрива с фолио, за да не изгаря отгоре и се доизпича още 20-30 минути.
Помещението, в което ще се меси трябва задължително да е добре затоплено, както и всички продукти трябва да са топли.
За да се получат в козунака добре оформени конци, трябва да спазва пропорцията 250г. захар на 1кг. брашно. Добавянето на повече захар само ще утежни тестото. Конците се оформят при продължителното месене на тестото и се умножават при добавянето на мазнината при месенето и при изтеглянето и оформянето на фитилите.
За да не загаря захарта, тя се предварително разтрива с мокри ръце.
Ако решите да украсите козунака с ядки добре е и те да се намокрят.
Коментари