Баницата с тиква или тиквеник е едно от седемте ястия, които традиционно присъстват на трапезата за Бъдни вечер. Опитайте да приготвите това истинско зимно изкушение и няма да съжалявате.
Вкусът на плънката преобладава в този тиквеник, а корите почти не се усещат. Тиквеникът малко наподобява баклава, без обаче да е натрапчиво сладък, а просто е много сочен и ароматен.
- 1 пакет точени кори
- 600г. обелена и почистена тиква
- 150г. натрошени орехи
- 125г. краве масло
- 10г. канела
- 1 ч.ч. захар
- 2 с.л. мед
Тиквата се настъргва на ситно ренде и се изстисква леко с ръце. Поставя се тенджера заедно с половината масло, канелата и захарта и задушава около 25-30 минути. След като течността, отделяща се от тиквата се поизпари се сваля от котлона и се охлажда.
Вземат се по две кори и се разстилат върху хартия за печене. Плънката се разделя на на 8 части. Взема се 1/8 от нея, разпределя се върху кората и се поръсва с натрошените орехи.
Кората се завива на хлабаво руло, което леко се намачква и се поставя в тава, тънко намазана с масло. По същия начин се навиват и останалите кори, след което тиквеникът се намазва отгоре с олио с помощта на силиконова четчица.
Пече се до зачервяване в предварително загрята на 200 градуса фурна. Медът се разтваря в 2-3 супени лъжици вода и с него се напръсква готовият тиквеник. Завива се с ленена кърпа и се оставя да изстине.
Ако обичате сиропирани баници то може да не отцеждате тиквата преди задушаване. Просто отцедете плънката преди да я оставите да се охлади и запазете сока. 5 минути пред да приключите с печенето на тиквеника го извадете от фурната и залейте с останалия от плънката сок. Върнете тиквеника обратно във фурната и го оставете да се допече.
Да порепетираме за Празника 🙂
Нали е пост
но за бъдни вечер? какво е това масло?
I bez orehi?
Наистина,без орехи ?Може би са пропуснали!!
Да пропуснати са били. Рецептата е коригирана.