Кой да почерпи през ноември. Вижте именниците през месеца

През ноември има няколко значими именни дни в България, отбелязващи християнски празници и свети личности.

Ето някои от тях:

1 ноември – Ден на народните будители

(не е традиционен имен ден, но се почитат личности като Паисий, Климент, Ангеларий и Наум, Левски, Ботев и др. За първи път Денят на народните будители – 1 ноември, е отпразнуван в Пловдив през 1909 г. Дотогава, на тази дата се е празнувал Денят на Свети Иван (Йоан) Рилски /по стар стил/.
През 1922 г. Народното събрание обявява този ден за празник на всички „заслужили българи“, както са се изразявали тогава. В освободена от османско владичество България всеки човек – от представителите на елита до обикновените хора, съзнават подвига на възрожденските писатели и революционери, които създали атмосферата и довели българския дух до решимостта да поведе борба за държавен суверенитет.

8-ми ноември – Архангеловден –

На този ден имен ден празнуват: Ангел, Ангелина, Лина, Михаил, Михайлина, Михаела, Мила, Милена, Рангел, Рафаил, Гавраил, Гаврил, Серафим, Райко, Рая, Радко, Райна, Радослав, Рада, Радостин, Радивой, Емилия, Емил, Райка, Райчин, Рачо, Пламен, Пламена, Огнян, Огняна, Милко, Милка, Михо, Геле, Ханка Поверия за Архангеловден :

На празника не се работи. Народът ни вярва, че когато умиращият се усмихва, Архангел Михаил му подава златна ябълка. Ако умира в конвулсии – предстои му да изпие горчива чаша. Народната вяра представя светеца като страведлив и състрадателен. Познат е приказният сюжет в българския фолклор, в който Архангел Михаил моли Бога за душата на сиромаха – да не останат децата му сираци. В някои икони Архангел Михаил държи в ръцете си везни, с които отмерва греховете на хората. В негова чест вярващите правят семейно-родови курбани, очаквайки от светеца- покровител здраве и закрила.

11 ноември- – Св. Мина

Празник на Свети Мина . Почитаме свети Мина на 11 ноември (24 ноември по старо). Светото име означава „месечина, луна“. На този ден празнуват всички с имена Мина, Минчо, Минка, Виктор, Виктория, Викентий и Света мъченица Стефанида Дамаска.
На този ден е добре да се помолим пред иконата на светеца за здраве, радост и благополучие. Чудесата на Св. Мина

Много хора, които са се молели пред иконата на Свети вмч. Мина твърдят, че той наистина прави чудеса. Жените, които се молели за рожба, зачевали; онези, които се молели за благополучие в семейството и брака си, разрешавали проблемите си… Когато човек се помоли с отворено сърце и истинска вяра, Светецът откликва на молитвите му.

13 ноември – Свети Йоан Златоуст

– празнуват хора с името Йоан, Йоана, Жана и техни производни. Човече, подготви душата си с покаяние, че то има сила само на земята, а в ада е безсилно. И той казва : „Покаянието отваря небето за човек, въвежда го в рая, побеждава дявола. Грешен ли си? Не се отчайвай.
Всеки ден да съгрешаваш – всеки ден се покайвай. И цял живот да си прекарал в грях, покаеш ли се, ще се спасиш. Това е видно за човеколюбието на Господа твоего“.

21 ноември – Въведение Богородично

отбелязва се като Ден на християнското семейство, но не е свързан пряко с конкретни имена. Подобно на древните обичаи, в България народната традиция също повелява родителите да водят децата си в храма. Това крие своята символика – чрез този акт, родителите изобразяват символично родителите на Майката Божия. Празникът Въведение Богородично винаги съвпада с Рождественския пост. Поради тази причина повечето хора, които са постили първата седмица на поста, се подготвят за приемане на Тялото и Кръвта Христови и се причастяват по време на празничната литургия.

30 ноември – Свети Андрей

в. апостол Андрей Първозвани (Андреевден) – празнуват хората с имената Андрей, Андреа, Андриана, Андриян и техни производни. 30 ноември православната църква почита паметта на Свети Андрей Първозвани, а в българския народен календар празникът е известен като Андреевден. Той се счита за един от най-светлите ни празници! В различните части на България той се нарича още Андреювден, Андрея, Едрей, Ендрин, Едревдън, Дрейовден или Мечкинден. Той е свързан с последователността на сезоните и бележи началото на зимата.

B нoщтa нa 29 cpeщy 30 нoeмвpи мoмитe гaдaят зa жeниxитe cи, мoлят cъдбaтa зa щacтиe и cĸopoшнo пpeдлoжeниe дa ce oмъжaт. Mнoзинa вяpвaт, чe в нaвeчepиeтo нa Дeня нa Cвeти Aндpeй ce cлyчвaт миcтични нeщa. Вярва се, че Свети Андрей е покровител на мечката и неин заповедник. В много предания се разказва, че той се явява пред хората, яхнал мечка, прогонвайки зимата и дългите нощи. Българите наричат празника още Едрей, Едринден или Мечкинден.

 



 Коментари