Кестенът е познат от древността. И дивият и питомният кестен се славят с изключителните си лечебни свойства, които помагат при лечението на редица заболявания. Ядливият кестен, особено печеният, е идеалното средство да затоплите тялото през студените зимни дни и да се почувствате по-комфортно.
Кестените са били основен хранителен източник в цели региони на Европа в миналото. От сушени кестени древните приготвяли брашно, което по никакъв начин не отстъпвало по качества на пшениченото. Този плод е много богат на минерални соли, калий, фосфор, магнезий, калций, натрий и желязо.
Кестенът не се приема суров, тъй като съдържа веществото сапонин и това му придава доста тръпчив вкус. Вариантът е да се сварят или опекат. Кестените се използват за приготвянето на различни пюрета, като пълнеж за птици, идеални за гарнитура към печено месо. От кестени се приготвят чудесни торти и сладкиши и хляб, който е много полезен и е препоръчителен при спазване на диета.
Ползи от кестените
И ядливият и дивият кестен са полезни. Ядливият кестен е отлично средство срещу анемия. За страдащите от анемия е полезно да приемат кестени всеки ден. Варените кестени съдържат танин и пектин, които имат силно диуретично действие.
Кумаринът в кестените предотвратява склерозата на кръвоносните съдове. Кестените подобряват кръвообращението, имат противовъзпалително и болкоуспокояващо действие, влияят добре на сърцето, храносмилателната система и действат тонизиращо.
От кестени се приготвят мехлеми за ревматизъм, артрит, шипове, при бани, лапи и компреси. С кестенова тинктура са се лекували разширени вени, а с кестеново брашно – разстройство.
Диви кестени
Дивият кестен е отлично средство в борбата срещу хемороиди, разширени вени, труднозарастващи рани. От семената на див кестен се приготвят различни сиропи за кашлица, бронхит. Кестените действат добре на ставите, сухожилията, мускулатурата и нервната система.
За енергия
Според народния лечител Димков дивите кестени излъчват изключително силна енергия и затова постоянно носел в джобовете си. Той твърдял, че те действат като силно успокоително средство. И препоръчвал неспокойните хора да спят с кестени под възглавницата.
Кестените дори сбъдват желания, а енергийната им вибрация зарежда и хармонизира тялото. Поставете няколко кестена пред монитора на своя компютър. Ще забележите, че те ще се свият много по-бързо от обичайното. Кестените имат способността да отстраняват вредното електромагнитно лъчение. Ако ги поставите пък в джоба на панталона, ще са невидима защита на тялото от вредното лъчение на мобилните антени и безжичните wi-fi устройства”, твърдят дендротерапевтите.
Ядливи кестени
Кестените се берат през есента. Ядат се както солени, така и сладки. Когато купувате кестени избирайте тези, които са лъскави, а кората да е тъмнокафява. Ако миришат на влага и мухъл означава, че са стари и са загубили полезните си свойства.
Ето и няколко лесни начини за приготвяне на кестени
1. Варени
Вземете остър нож, с който се опитайте да разцепите кестените по върха. Внимавайте, тъй като кестените се пързалят и може да се порежете. Затова поставяйте най-добре кестена върху хавлиена кърпа. Важно! Кестените се варят на слаб огън за не повече от 10 минути. Ако ги преварите кестените ще се разронят и няма да са така вкусни. Белят се с подходящ нож, още топли, тъй като, ако изстинат ще ви е по-трудно с беленето.
2. Сладки кестени
Сварените кестени се обелват още топли. След това вземете подходящ тиган и карамелизираме около 100 грама захар и толкова масло докато сместа придобие златен цвят. Кестените се поставят в тигана, като към тях прибавят около 100 мл от водата, в която са варени. Оставяме ги в сместа за около 20 минути, като непрекъснато бъркаме.
3. Печени кестени
Има няколко прости правила, които ако се спазват, ще си изключително вкусни
1.Преди да се пекат, кестените трябва да се продупчат. Сложете кестена върху подходяща кърпа и се опитайте да срежете малка дупчица. Може да използвате обикновен кухненски нож за хляб. Ако не направите тази процедура има опасност да си имате много хвърчащи кестени, които ще чукат върху стъклото на фурната ви.
2. Кестените с подреждат в тавичка с цепнатината нагоре.
3. Пекат се в добре загрята фурна, на около 200 градуса за 20 минути.
4. Белят се още топли, топли. След като се премахне твърдата кора, се бели и тънката кожичка на кестена. Осоляваме.
4. Кестен на въглища
Ако живеете в къща с двор или пък се събирате на вила с приятели може да запалите дървени въглища. Поставете кестените върху тенекия с дупки. Няма защо да се лъжем, опушеният вкус на кестени е неповторим.
Кестените са най-вкусни, когато са топли.
Лечебни рецепти с кестени
За костни заболявания
Няколко кестена се нарязват на ситно заедно с корите и се поливат с 400 мл силен спирт или домашна ракия. Остават се да престоят една седмица. С тази настойка се разтриват болните места.
За язва
10-15 питомни кестени се варят докато омекнат. Обелват се и се пасират. Кашата се залива с 500 мл вода, прибавя се малко жълт кантарион и се вари още пет минути. Получената смес се прецежда през едра цедка и се добавят 2 с.л. зехтин. Приемам се по една супена лъжица сутрин на гладно.
За черния дроб
Сваряват се 10 питомни кестена. Белят се и се смачкват на каша. Към кашата се прибавя 500 гр. мед и 2 с.л. цвят от лавандула. Сместа се кипва за пет минути отново, накрая се прецежда през едра цедка. Пие се по 3 пъти на ден по 2 с.л., преди храна.
За кръстни болки
В литър червено домашно вино се варят около 20-30 питомни кестени. Обелват се и се пасират на каша и добавяме останалото от варенето вино. От сместа се пие по 2-3 малки чашки на ден.
За сърце
10 кестена се изпичат, обелваме и се поставят в 500 мл кипяща вода. Към сместа се добавя 1 ч.л. стрити корени от жълта тинтява, шепа магданоз и 2 с.л. грис и малко зехтин. Супата е полезна за подобрение на сърдечносъдовата дейност и кръвообращението. Пие се по една чашка дневно.
Хранителна стойност на кестените
Кестените осигуряват около 200 калории на 100 грама порция, което се дължи на високото съдържание на въглехидрати в тях. Те са богати на витамин С и минерали, като мед и магнезий, аминокиселини и антиоксиданти. Освен това, способността им да образуват оксалатни съединения, отлагащи се в бъбреците под формата на бъбречни камъни е значително по-малко от другите ядки.
Хранителни стойности на кестените в 100 грама:
Енергия 200 Kcal
Въглехидрати 44 г
Мазнини 1.3 г
Протеин 1,6 г
Витамин А 1 мкг
Витамин В1 0.144 мг
Витамин В2 0.016 мг
Витамин B3 1.102 мг
Фолиева киселина 58 мкг
Витамин В6 0.352 мг
Витамин С 40,2 мг
Калций 19 мг
Магнезий 30 мг
Желязо 0.94 мг
Фосфор 38 мг
Цинк 0,49 мг
Калий 484 мг
Странични ефекти на кестените
Кестените са много богати на витамин В6, който е водоразтворим витамин. Въпреки че шансовете за предозиране на водоразтворими витамини са редки, тъй като те не се съхраняват в тялото, дългосрочните завишени дози витамин В6 може да причинят проблеми с мозъка и нервната система.
Някои хора могат да проявят алергична реакция към кестените, тъй като са установени алергенни протеини в тях, които са показали сходна структура с алергените в дъба.
Хората, които са алергични към, ядки трябва да бъдат внимателни, тъй като е възможно алергична реакция да настъпи и от кестените.