Повечето от нас се стараят да се грижат за себе си като включват в ежедневния си хранителен режим максималното количество здравословни продукти. Диетологът от Торонто Розана Лий обяви списък с най-здравословните храни, които трябва да се ядат поне веднъж на ден.
Правилно балансираната диета значително подобрява качеството на живот. Здравословното хранене помага на тялото ни да изгради щит към някои сериозни заболявания – сърдечни проблеми, вируси, грип, рак, които често се срещат и засягат повечето хора с наднормено тегло.
„Най-здравословната комбинация според нея е да се направи добър баланс от средиземноморска, японска и френска диета. Тя гарантира хранене с ниско съдържание на мазнини и високо съдържание на хранителни вещества“, обяснява Розана Лий. Плодовете и зеленчуците по долу са ни познати. Просто трябва по-често да си ги купувате и приготвяте.
1. Червени плодове
Ползата от плодовете е описана в редица статии. Но сега ще обърнем конкретно внимание на червените плодове – боровинки, ягоди, малини и къпини. Яжте в неограничени количества. Те са богати на антиоксиданти, а и инхибират процесите на стареене в организма и предотвратяват развитието на много заболявания. Препоръчват се необработени.
2. Боб и соя.
Бобовите култури се славят, че са отлични източници на белтъчини. В същото време имат изключително ниско съдържание на мазнини. Високото съдържание на фибри и антиоксиданти ги превръща в една от супер храните, които поддържат тялото здраво. В бобовите култури се съдържат витамини и минерали, от които се нуждае всеки жив организъм. Сред тях са желязо и калий. Научните изследвания показват, че бобът и соята ефективно предпазват от рак на гърдата и простатата.
3. Пълнозърнести храни и ориз.
Хлябът и пълнозърнестите макаронени изделия са богати на фибри, витамини и минерали, както и антиоксиданти. Те защитават тялото като намаляват риска от сърдечни заболявания и рак. Не изключвайте хляба и ориза напълно от диетата си, няма да ви се отрази добре.
4. Добавете зехтин към диетата
Зехтинът е продуктът, който се използва в одобрената /от всички диетолози/ и обявена за най- здравословната диета в света – средиземноморската. Зехтинът съдържа голямо количество антиоксиданти и противовъзпалителни мононенаситени мастни киселини. Те намаляват риска от сърдечно-съдови и ракови заболявания. Алцхаймер – учените твърдят, че една от съставките на зехтина, намалява появата на болестта Алцхаймер, както и помага при самото лечение. Освен това салата със зехтин е много по-вкусна от тази с обикновено олио. .
5. Зелени зеленчуци
Зелените зеленчуци, сред които брюкселско зеле, броколи и спанакът, осигуряват на тялото ни фолиева киселина, калций и други хранителни вещества, които укрепват костите. Колкото повече зелени зеленчуци присъстват в менюто, толкова по-малко ще имате проблеми със зъбите и артрита. Приемът на зелени зеленчуци подобрява работата на мозъка и помага за предотвратяване проблеми със зрението, които неизменно са увеличаван с възрастта.
6. Домати
Доматите съдържат големи количества ликопен (антиоксидант). Това вещество намалява риска от рак на простатата, белите дробове и стомаха, както и сърдечни заболявания. Диетоложката препоръчва доматите да се приемат варени или задушени, под формата на ястия или самостоятелно. В сравнение със суровите, варените имат по-висока концентрация на ликопен.
7. Ядки
Бадемите и орехите са първенци в това отношение. Те съдържат здравословни мазнини, витамини, минерали и протеини, които поддържат ефективното функциониране на мозъка и нормалното функциониране на сърдечно-съдовата система. Ядките също инхибират развитието на възпалителни процеси в организма. Приемайте ги сурови, така най-добре ще се усвоят от организма. А и печените съдържат значително количество сол.
8. Прием на рибни продукти.
Рибите – сьомга, сардини, пъстърва, риба тон, скумрия съдържат голямо количество полезни омега-3 киселини, които, наред с други неща, спомагат за предотвратяване на възпалителни процеси в организма.
9. Чай – зелен
Зеленият чай е едно от най-добрите средства срещу умора. Настойка от зелен чай се препоръчва при разстройство на стомаха и дизентерия. Действа като силно антимикробно средство. Зелен чай е полезен при заболявания на жлъчката. Консумацията на чай може да повлияе на апетита – както за увеличаване, така и притъпяване на глада.Благодарение на съдържанието си на витамин С, зеленият чай помага при много онкологични заболявания.
Витамин Р, съдържащ се в зеления чай, прави стените на кръвоносните съдове по-здрави и еластични. Полезните свойства на зеления чай се дължат на факта, че в неговия състав се съдържат големи количества съдържа различни биоактивни вещества, микроелементи и витамини. Много изследвания показват, че пиенето на зелен и бял чай помага за намаляване на риска от сърдечни заболявания, рак и болестта на Алцхаймер.
Коментари