10 рецепти за разделно хранене – да отслабнем здравословно

Преди да предложим рецептите за разделно хранене, ще дадем няколко съвета. Храненето трябва да се превърне в ритуал, при който различни форми на енергията от Вселената се превръщат в енергия на вашето тяло. Да се припомним, че някога храненето е започнало с молитва.

Когато се храните, трябва да седите спокойно

Отпуснете се, притворете очи и поемете дълбоко въздух. Благодарете мълчаливо на Бога или на Природата за тази храна, на всички, участвали в нейното приготвяне и доставяне.
Сядайте на масата спокойни и уравновесени. Ако човек е гневен, разстроен, ядосан, не бива да посяга към храна, защото тя се превръща в отрова. При вълнения се образуват много повече отрови. В такива случаи се препоръчва малко мляко като противоотрова.

Хранете се бавно, дъвчете всяка хапка

Не бива да бързате, когато вършите толкова отговорна работа. Като дъвчете, животворната енергия се складира в нервната система. Колкото повече дъвчете храната, толкова повече енергия внасяте в нервната система.

Не говорете по време на хранене 

Яжте мълчаливо. Спрете, когато усетите, че сте се наситили. Не си дояждайте. Нека винаги в стомаха да остане поне една трета празно място. Помнете, че от преяждане произлизат повечето болести, отколкото от глад.

Достатъчно е да се храните два или три пъти на ден

Ако нещо не ви хареса, независимо, че са ви го препоръчали, не се насилвайте да го ядете.

Яжте пълнозърнест хляб. Хлябът и тестените изделия трябва да се приемат самостоятелно или в съчетания с мазнини.

Не злоупотребявайте с алкохол.

Ограничете употребата на тлъсти меса.

Дневното меню трябва да е подчинено на принципите за разделно хранене.

Избягвайте пържените храни.

Приготвяйте храната на пара, чрез варене или печене.

Приготвеното ядене днес, да не се оставя за утре.

Ограничете максимално солта.

Използвайте сосове и подправки без химически консерванти и захар.

Не е препоръчително да се яде десерт

Решаващо значение при разделното хранене има приемането на два-три литра течности на ден 

Приемайте всекидневно необходимите за организма течности. Не заменяйте водата с нищо. Кока колата и всички други безалкохолни напитки с изкуствени оцветители не са за препоръчване. Да се редува пиенето на минерална вода с обикновена. Да не се пие продължително време само един вид минерална вода, а да се сменят различните видове.

Тази вода съдържа химически елементи в значителни количества, често е и радиоактивна. Това налага да се пие в определени дози с лечебна цел по предписание на лекар. В противен случай, натоварвайки органите, може да предизвикате нови заболявания или да обострите съществуващи.

Най-добре е да се пие изворна вода с не много високо съдържание на минерали. Дестилираната вода е особено полезна при нефролитиаза /камъни в бъбреците/ и артрит.

Билковите чайове са превъзходни при протеиново хранене. Чаят да се пие без захар. Прясно приготвените сокове са много подходящи за горещите дни.

Да не се приема мляко с месно ядене

То се съчетава най-добре с плодове и зеленчуци. Може да се приема с плодова закуска. Употребявайте умерено алкохол, избягвайте сладки вина, ликьори, подсладени коктейли. Сухото вино е подходящо за протеиновите ястия и подпомага храносмилателната система. С протеинови ястия не бива да се пие бира.

Рецепти за разделно хранене

Рецептите са за две порции. По правило мазнината да се слага преди сваляне от огъня. Препоръчваме използването на нерафинирано олио, зехтин. Подправките се слагат накрая.

1.Покълнало жито 

Една чаша негрухано жито, почистено, се измива много добре и се поставя в стъклен буркан. Залива се с вода до покриване на житото. Престоява до 24 часа. От време на време се поръсва с вода. След като житото покълне колкото главичка на карафица, отново се измива. 

Консумира се по две или повече супени лъжици дневно. Може да се прибавят бадеми. Препоръчва се да се яде самостоятелно, като се дъвче дълго. По същия начин може да се приготвят покълнали семена или зърна от соя, леща, слънчоглед, боб, тиква, царевица, ечемик, овес, ръж, нелющен ориз.

Покълналите зърна са изключително богати на витамини и микроелементи и са особено ценна храна през зимата. Могат де се прибавят и мюсли.

2. Мюсли

1 с.л овесени ядки

1 с.л пшеничен разодиш или пшеничени трици

2 средно големи ябълки

плод според сезона

Овесените ядки се заливат с вода. След като набъбнат/ за около 20 минути/, се прибавят пшеничният зародиш или триците, стафидите и нарязаните плодове. По желание се подслажда с мед. 

3. Екзелсиор – сутрешно питие

Вземат се няколко небелени картофа, целина, моркови и други сезонни зеленчуци.

Измиват се и се нарязват на едри парчета. Варят се вечер 30 минути, в повече вода, без сол. С 500 мл от прецедената отвора се заливат 1-2 супени лъжици пшенични трици и 1-2 супени лъжици ленено семе.

Оставя се да престои цяла нощ. Сутринта се разбърква и се изпива на малки глътки. Останалата част от бульона се пие през деня като чай

4. Супа от тиква

1/2 малка тиква

1 глава лук

1 морков

2 стръка зелен лук

3 скилидки чесън

1 връзка магданоз

1 супена лъжица олио или зехтин

2 литра вода

Тиквата се обелва, отстраняват се семките и се нарязва на парчета. Целината, морковът и лукът се обелват и се нарязват на парчета. Всички продукти се поставят във вряща вода. След като омекнат, супата се пасира, прибавят се пресованите скилидки чесън, олиото или зехтинът и се поръсват с магданоз. Или вижте рецептата за крем-супа от тиква, само не слагайте сметаната.

5. Супа от целина

1 средно голяма целина

1 голям картоф

2 моркова

1 глава лук

1 супена лъжица зехтин

2 скилидки чесън

1-2 стръка праз лук

1 дафинов лист

1 връзка магданоз

Целината, морковите, картофът и лукът се обелват и се нарязват накубчета. Поставят се във вряща вода. След като зеленчуците омекнат, супата се пасира. Накрая се прибавят олиото, дафиновият лист, пресованият чесън и се поръсва с магданоз

6.Супа от тиквички

200 грама тиквички

1-2 стърка пресенлук

50-60 г овесени ядки

1 връзка копър

1 супена лъжица зехтин

Тиквичките и лукът се нарязват и се поставят във вряща вода. Нужно е съвсем малко време, няколко минути, за да станат готови. Прибавят се овесените ядки и мазнината. Поръсва се с копър.

7.Коприва с царевично брашно 

1/2 кг коприва

1/2 чаша царевично брашно

4-5 скилидки чесън

1 връзка магданоз

2 супени лъжици растително масло

В тенджера се налива 1/2 литър вода. След като заври се поставя измитата и нарязана коприва и след това се сваля от огъня. Пасира се с ножа на миксера или ес претрива с дървена лъжица. Прибавя се брашното, отново се поставя на огъня да поври няколко минути. След това се добавят пресованият чесън, олиото и магданозът.

8. Задушен ориз

1 чаена чаша кафяв ориз

1 глава кормид лук

2 моркова

2 супени лъжици растително масло

4-5 скилидки чесън

3 стръка джоджен

Оризът се измива и се поставя в тава. прибавя се нарязаният лук и нарязаните моркови, заливат се с вода в съотношение 1 към 3. Преди да се извади от фурната, се слага растителното масло. След това се добавят пресованият чесън, олиото и джодженът.

9. Задушени зеленчуци със зехтин 

1 глава лук

2-3 моркова

1/2 чаша зелен фасул

1/2 чаша грах

1/2 глава целина

1 връзка магданоз

2 супени лъжици зехтин

Поставят се в решетка на дъното на тенджерата с малко вода. Когато омекнат, се заливат с две супени лъжици зехтин и се гаранират с една връзка нарязан магданоз.

10. Леща с моркови

1 чаша леща

2 големи моркова

1 стрък целина

1 глава лук

3-4 скилидки чесън

1 супена лъжица олио или зехтин

1 чаена лъжичка сушена мащерка

В тенджера с вряща вода се поставят лещата, нарязаните моркови, целината и лукът. Вари се на умерена температура около един час. Преди да се свали от огъня, се прибавят олиото, пресованият чесън, мащерката и се поръсват с нарязан магданоз. 



 Коментари