Обикновеното глухарче е изпитано средство за лечение на редица заболявания. Спокойно може да му бъде присъдена титлата „домашен лекар“. Това е така, защото повечето части на растението се използват в традиционната и нетрадиционната медицина, от векове. Прилага се за лечение на над 20 болести. Лековити са цветовете, листа и стебла, корените.
Коренът от глухарче повлиява положително при различни алергии, снижава нивата на холестерола, подобрява работата на жлъчката, има детоксикиращи свойства и се води за най-добрия „чистач“ на черния дроб. Той се използва като диуретик и за сваляне на високо кръвно. Особено подходящ за бременни жени и жените, които вече са в менопауза.
Кой сезон е най-подходящ да се берат глухарчета!
Най-подходящото време да се събират глухарчета е през пролетта, особено в началото или средата на април. При беритба избирайте места, които са далече от големия град, замърсявания и пътища.
Кои части на глухарчето имат лечебни свойства?
Ако не сте наясно, то прочетете внимателно. Не всички части на глухарчето притежават лечебни свойства. Не се впускайте да обработвате всичко.
Листата
на растението са богати на витамини – C,В, В1. Пресните листа могат да се консумират под формата на различни салати.
Стъблото
на глухарчето облекчава стомашни проблеми, стимулира функцията на жлъчния мехур, подпомага метаболизма и регулира обмяната на веществата, пречиства кръвта. Стъблото се прилага за лечение на диабет, а млякото от стъблото се използва за премахване на брадавици.
Цвят
От цветовете глухарчето се приготвя чудесен домашен сироп. Сиропът се препоръчва при хора, които страдат от алергична или хронична кашлица. Сиропът също пречисти кръвта, подобрява работата на организма и подобрява храносмилането.
Рецепта за сироп от глухарче
Изчистете 400 жълти цвята от глухарче. Залейте с 3 литра вода. Към тази смес прибавете 4 портокала и 4 лимона, нарязани на шайби. Получената смес оставете на тъмно и хладно място да престои за 24 часа.
На следващия ден прецедете сместа и изсипете в тенджера. Прибавете 2 чаши захар, поставете сместа на котлона. Варете на бавен огън в продължение на 30 минути. Махнете от котлона, когато се сгъсти достатъчно. Сиропът се поставя в стерилизирани шишета. Пие се при настинка, кашлица или бронхит.
Корен от глухарче
Според съвременната наука коренът от глухарче притежава свойства, които могат да преборят рака или поне неговите начални стадии.
Съхранение на корен от глухарче
Обелете корените, нарежете ги и оставете да изсъхнат на чист въздух в продължение на 2 седмици.Трябва да са толкова крехки, че да се трошат под пръстите. Когато са готови за употреба ги сипете в подходящ съд и съхранявайте на тъмно и хладно място.
Корените от глухарче пречистват бъбреците, черния дроб, лимфата, и жлъчния мехур. Използват се при лечение на камъни в жлъчката, запек, хепатит, акне, оток и ревматизъм. При жените се използват за превенция и лечение на проблеми с кърменето, кисти, тумори и рак.
Как да си приготвим чай от глухарче
Запарете половин лъжичка изсушените корени от глухарче в чаша с вода. Прецедете и чаят е готов.
Има и други варианти -смесете 60 грама пресни и 30 грама изсушени корени от глухарче. Поставете в тенджера и прибавете 80 грама вода и щипка сол. След като заври, покрийте съда и оставете да на слаб огън за около 15 минути. Прецедете и консумирайте по три чаши на ден
Кафе от глухарче
Сушени корени от глухарчета се поставят във фурната и се пекат на ниска температура докато се получи лек кафяв цвят. Смилат се в кафемелачка. Към тях се прибавя равни части смляна цикория и ечемик. Приготвя се като традиционното кафе. За аромат към кафето се сипва мляко или сметана.
Диетата с глухарче и грейпфрут
Много лесна и ефективна диетата. Преди всяко хранене ядете половин розов грейпфрут, след което пиете чаша чай от глухарче. Резултатът – два килограма надолу само за две седмици. Този тандем ускорява обмяната на веществата и намалява мазнините .
Глухарче и диабет
За страдащите от диабет, втори тип, се препоръчва приема на десетина пресни стъбла от глухарче, изядени на гладно сутрин. Така се балансира кръвната захар. Пресните листа и стебла от глухарче обаче имат горчив вкус и за да се махне този вкус се накиснат в солена вода за половин час.
Извлек от корени на глухарче оптимизира отделянето на инсулин, което е важно за нормализиране на кръвната захар. Две чаени лъжички корени от глухарче се заливат с чаша студена вода. Тази смес престоява една нощ. Прецежда се и се пие на малки глътки през целия ден.
При подагра
В състава на глухарчето са налични така наречените органични киселини и горчиви вещества, които пречистват кръвта. Балансирането на телесните течности и разграждането на токсични съставки и вредни наслоения от соли, правят продуктите от глухарче важни за лечението на подагра.
Корен от глухарче срещу рак
Коренът от глухарче помага за лечение на някои ракови заболявания. Учени от САЩ, стигнали до твърдението, че терапията с корени от глухарче действа избирателно върху раковите клетки, докато с химиотерапия се унищожават и здравите. Според анализите на американския лекари лечебният чай от глухарче спира растежа на раковите клетки. В продължение на 48 часа те се разпадат, а на тяхно място се изграждат нови.
Глухарче при хемороиди
Стеблото и корените от глухарче се използват заедно с други билки за лечение на хемороиди. Билкова отвара заздравява венозните стени и ограничаване на кървенето.
Рецепта за хемороиди: смесете 50 грама глухарче, 50 грама овчарска торбичка, както и стрък, корени от репей и решетка. Към тях прибавете по 100 грама жълт равнец и троскот. Всички билки се смесват много хубаво и се разделят на 10 части. Единична доза се поставя 5 литра вода и се вари докато течността остане два литра. При силни болки се пие 5-6 пъти дневно, а при хронични болестни състояния с хемороиди по 2-3 на ден. Дозата е максимум 100 мл, приета преди хранене.
Глухарче при акне
Взимат се около 30 грама корени от глухарче, заливат с 200 мл спирт или ракия. Оставят се да престоят 14 дни на хладно място, след което се прецеждат. Тази отвара се използва изключително при кожни проблеми – акне и екзема. Приема се три пъти на ден по 30 капки, разредени в 50 милилитра вода. При акне, с получения извлек, се третират само пъпките, разреден във вода (2:1).
Подправка за супа от глухарче
Глухарчетата се изкисват в подсолена вода, отцеждат се и се нарязват на ситно. Добавя се лимонов сок, копър и магданоз. Тази смес е невероятно ароматна подправка за супи.
Салата от глухарче
Вариант 1
Листа се измиват хубаво и се поставят за около час в хладка осолена вода. Изцеждат се и се нарязват на ситно. Овкусява се с магданоз, копър, пресен лук, маслини и зехтин.
Вариант 2
Салата от листа на глухарчета и киселец
Листата на глухарче и киселеца се измият и се накисват в подсолена вода за 30 минути. След това се отцеждат и се нарязват ситно. Добавят се няколко лъжици майонеза. По желание се поръсва с натрошени орехи.
Противопоказания за използване
Не се препоръчва да се ползва глухарче от лица, които имат остро възпаление на жлъчните пътища. Да се внимава и при хора, които имат увеличена секреция на солна киселина, както и когато става въпрос за язва и гастрит. Предозирането може да доведе до тежко повръщане и диария.
Коментари